Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Świadczenie rodzicielskie - pomoc dla rodziców od 2016 roku

 

Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczucinie informuje, iż świadczenie rodzicielskie to nowe wsparcie dla rodziców, którzy do tej pory nie mogli liczyć na zasiłek macierzyński. Od początku 2016 roku studenci, osoby bezrobotne oraz zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych będą mogły przez rok otrzymać 1000 zł miesięcznie na dziecko.

Osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia mają być osoby bezrobotne, studenci, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych – a zatem te osoby, które nie są uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego.

Szczegółowy krąg osób uprawnionych wymienia nowa ustawa. Zgodnie z nią świadczenie rodzicielskie ma przysługiwać:

- matce albo ojcu dziecka;

- opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia;

- rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia;

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało ojcu dziecka w przypadku:

- skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;

- śmierci matki dziecka;

- porzucenia dziecka przez matkę.

Zarówno posiadanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, jak i prawa do skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. funkcjonariusze służb mundurowych) pozbawi możliwości pobierania świadczenia. Jeżeli jedno z rodziców uprawnione jest do otrzymania zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z nich nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie.

Osobie uprawnionej do świadczenia rodzicielskiego ma przysługiwać:

- w tym samym czasie jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci;

- jedno świadczenie rodzicielskie w związku z wychowywaniem tego samego dziecka.

W przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń:

• świadczenia rodzicielskiego lub

• świadczenia pielęgnacyjnego lub

• specjalnego zasiłku opiekuńczego lub

• dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego lub

• zasiłku dla opiekuna

będzie przysługiwało jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną.

Świadczenie rodzicielskie obejmie także tych rodziców, których dzieci przyszły na świat przed dniem 1 stycznia 2016 r. w sytuacji, gdy nie minął jeszcze okres 52 tygodni od urodzenia dziecka, a w przypadku ciąży mnogiej – 72 tygodni. Rodzice ci będą mogli otrzymać świadczenie za okres od 1 stycznia 2016 r. do czasu wskazanego terminu.

Wysokość proponowanego świadczenia rodzicielskiego to 1000 zł miesięcznie. Pomoc ma być udzielana niezależnie od dochodu.

    Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw